Oral-B
Gdje kupitiPitajte nasO namaMeđunarodni websiteoviMapa websiteaoralbn_navspacer4
Proizvodi Što je novo Centar za učenje Pronađi
Više od osnovaDnevna higijena usne šupljineDjecja higijena usne šupljinePosebni uvjetiMetode poucavanjaPojmovnik
 Metode poučavanja
 Pregled plana nastavnog sata
   Prva lekcija: Uništimo zubne naslage

   Druga lekcija: malo čišćenja zubnim     koncem daje dugoročne rezultate

   Treća lekcija: Zubi na poslu
   Četvrta lekcija: Razorno kvarenje
   Peta lekcija: snaga fluora
   Povijest četkanja zuba  
   Predlošci za dijeljenje  

Treća lekcija: Zubi na poslu
Cilj:

Učenici će shvatiti kako razni zubi odrađuju razne uloge u ustima

Sredstva nastave:

Nož (samo za učitelja)

Jabuka narezana na kriške, za svakog učenika jedna

FGrafički predložak zuba (Master 2)

Bilježnice

Olovke

Priprema:

Pripremite kriške jabuke prije nastave, po jednu za svakog učenika

Upute:
 
1. Objasnite kako ćete danas proučavati zube i kako za vrijeme jela različiti zubi odrađuju različite poslove.
2. Učenici se raspoređuju u manje grupe ili po dvoje.
3. Neka svako svakome gleda u zube (pokazujući obostrano poštovanje i bez diranja) te nakon toga neka bilježe svoja promatanja u bilježnice.
  • Kako izgledaju zubi koje vidite?
  • Koji zubi grizu, a koji trgaju hranu?
  • Koji zubi melju hranu?
  • 4. Podijelite predložak s dijagramom zuba (master 2) "Zubi na poslu", a nakon proučavanja predloška neka učenici identificiraju različite zube koje su zabilježili u svojim bilježnicama.
    5. Dajte im vremena da svoja otkrića podijele sa svojim parom, grupom ili čitavim razredom.
    6. Sad ih obavijestite da ćete provesti jedan pokus koji će uspjeti samo ako svatko točno slijedi upute.
    7. Objasnite da će sada pojesti krišku jabuke, ali neka to učine vrlo pažljivo i promatraju razne zube te koji oni posao rade. Vodite računa da nitko ne smije započeti jesti prije službenog početka pokusa.
    8. Podijelite kriške jabuka i uputite ih da ih ne jedu do početka pokusa. Podsjetite ih da vode računa o tome što se događa s jabukom nakon što su je počeli jesti.
    9. Tijekom čitavog pokusa učenici moraju imati zatvorene oči.
    10. Kažite im da odgrizu pola kriške i promatraju koji zubi rade taj posao.
  • Nakon toga, koji se naredni zubi uključuju u posao?
  • Što radi jezik?
  • Koji zubi završavaju žvakanje?
  • Kakav je osjećaj veličine kriške jabuke bio na početku pokusa, akakav na kraju?
  • Gdje je otišla jabuka?
  • 11. Nakon što progutaju prvi griz, te nadalje drže zatvorene oči, uputite ih da stave ostatak jabuke u usta i prođu još jednom kroz čitav proces.
    12. Nakon toga učenici trebaju zabilježiti u svoje bilježnice ono što su zapazili i usporediti svoj pokus s grafikonom zuba kojeg ste prije podijelili.

    Proširenje programa:

      Učenici izrađuju model usta koristeći zube i desni izrezane iz papira. Ove modele koriste kako bi drugim razredima pokazali uloge koje različiti zubi igraju u ustima za vrijeme žvakanja. Na istom modelu mogu ispravno prikazati brigu o zubima koji se dvaputa dnevno čište zubnom četkicom i zubnim koncem.
    Marka koju sve više stomatologa širom svijeta i sami koriste. Laboratoriji Oral-B. Sva prava pridržana. Pravilnici i zakonske odredbe. Politika čuvanja tajnosti podataka.

    Proizvodi |  Što je novo |  Centar za učenje |  Pronađi |  Gdje kupiti | Pitajte nas |   O nama |  Međunarodni websiteovi |  Mapa websitea